Цената на петрола остава относително без промяна в сряда, след като Европейският съюз (ЕС) въведе частично ембарго върху руския внос на суровината, а Китай сложи край на двумесечната блокада в Шанхай, пише CNBC.
Цената на американския сорт West Texas Intermediate (WTI) нараства незначително до 114,62 долара за барел.
Световният бенчмарк Брент обаче поевтинява с 0,1%, или 0,11 долара, до 115,49 долара за барел.
И двата сорта записаха шести пореден месечен ръст през май.
В понеделник европейските лидери постигнаха принципно съгласие да намалят с 90% руския внос на петрол до края на годината - най-голямата санкция от ЕС против Москва от началото на инвазията в Украйна преди три месеца.
Блокадата в Шанхай бе премахната в сряда, след като жителите прекараха два месеца, затворени в домовете си. Това допринесе за увеличаването на очакванията за по-силно търсене на горива от страната.
На този фон по-рано стана ясно, че някои производители обмислят идеята да премахнат участието на Русия в производствената сделка на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзнички, носещи общото название ОПЕК+. Според инвеститорите това може да доведе до увеличение на доставките.
"Пълното отваряне на Шанхай може да спомогне на нагласите в периферията, но възможното изключване на Русия от ОПЕК е по-важното", каза Джефри Хали, старши пазарен анализатор в OANDA.
Въпреки че няма натиск за членовете на ОПЕК да произвеждат повече, за да компенсират възможния недостиг на руски петрол, някои от тях са започнали да планират увеличение на доставките през следващите месеци, пише Wall Street Journal, позовавайки се на делегати от ОПЕК.
Щатското производство на суров петрол през март е нараснало с над 3% до най-високото си ниво от ноември, показват данните на Администрацията за енергийна информация.
Предстои в четвъртък да бъдат публикувани данните за щатските резерви на суровината, като прогнозите според анкета сред икономисти на Ройтерс са за понижение на запасите през миналата седмица.
*Към 08:58 ч. българско време